Küçük elektrikli ev aletleri sektörünün öncü şirketlerinden SENUR A.Ş ve Arnica’nın Yönetim Kurulu Başkanı Senur Akın Biçer, iş hayatına adım attığı günden bu yana toplumsal dönüşümün sağlanması için tutkulu bir şekilde çalışmaya devam eden yapısıyla öne çıkıyor.

Sanayi sektöründeki başarısını sanat hayatındaki güçlü çalışmaları ile bambaşka bir boyuta taşıyan Senur Akın Biçer, toplumu geliştiren ve güçlendiren projelere imza atıyor.

1969 yılında İstanbul’da doğan Senur Akın Biçer, çocukluğunun ilk yıllarını Adana’da geçirdi. İstanbul’da Yıldız Koleji’ni tamamlamasının ardından eğitimine Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Kimya Bölümü’nde devam etti. Sanata yönelik ilgisinin giderek derinleştiği üniversite yıllarında resim ve seramik dersleri de aldı, mezuniyetinin ardından 1993 yılında profesyonel olarak iş yaşamına atıldı. 

Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Kimya Bölümü’nden mezun oldu.
Babası Hasan Akın ile birlikte.

Babası Hasan Akın’ın kurduğu SENUR A.Ş.’nin üretimden, pazarlama ve satış departmanlarına kadar her kademesinde görev yapan Senur Akın Biçer, bu sırada onu farklılaştıran yönetim becerilerini de edindi. SENUR A.Ş.’nin büyüyerek gelişmesinde Arnica’nın markalaşma sürecini yöneten Senur Akın Biçer, şirketin uluslararası alanda etkin bir güç haline gelmesini sağladı.

İş yaşamında yöneticilik pozisyonlarında görev yapmaya başladığı andan itibaren finansal okuryazarlık alanında da kendini geliştiren Senur Akın Biçer York Üniversitesinde finans lisansını tamamladı.

İşi gereği ABD, İspanya, İtalya, Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Güney Afrika, Çin ve Japonya başta olmak üzere çok sayıda ülkeye seyahat eden Senur Akın Biçer, aynı zamanda bu ülkelerin sanatını tanıyacağı fırsatlar yarattı, atölye çalışmalarına katıldı. Japonya’da katıldığı bir atölye “ruhuma en yakın sanat” dediği Japon fırça sanatı sumi-e ile tanışmasına vesile oldu. Bu sırada geleneksel Türk sanatlarına ilgisi de iyice arttı. “Ebru sanatının yaşayan insan hazinesi” olarak bilinen Hikmet Barutçugil’den iki yıl ebru dersi alırken Sabahat Palabıyık’ın verdiği kısa dönem tezhip derslerine devam etti.

Üniversite yıllarında, çocuklara ders vererek onların sınavlara en iyi şekilde hazırlanmasına destek verdi.
Senur Akın Biçer, fırsat bulduğu her an sanat üretiyor.

Topkapı Sarayı Nakkaşhanesi’nde tezhip bölümünü tamamladı. 2013 yılında İngiltere’de London Art College’da bitki illüstrasyonu eğitimini onur derecesi ile bitirdi. Japon resim sanatı sumi-e eğitimlerini tamamladı. Nisan 2012’den bu yana Japonya’daki Nihon-shuji Kaligrafi Cemiyeti’ne devam eden Senur Akın Biçer, eserlerini yurt içinde ve yurt dışında sergiledi. Özel olarak davet edildiği Çin Halk Cumhuriyeti’nin yanı sıra Japonya, Hollanda, Bulgaristan ve İngiltere’de de sergilere katıldı. Japonya’daki Kaligrafi Cemiyeti’nin sumi-e bölümünü tamamlayan Senur Akın Biçer, “master” seviyesinde diploma almaya hak kazandı.

 

İş ve sanat dünyasındaki üretimlerinin yanı sıra sivil toplum alanında da etkin görevler üstlenen Senur Akın Biçer, 2022-2026 dönemi İstanbul Sanayi Odası 52. Grup Beyaz Eşya ve Ev Aletleri Sanayi Meslek Komitesi Başkanı olarak görev yapıyor. Türkiye Kadın Girişimciler Derneği’nin (KAGİDER) 2023-2025 dönemi yönetim kurulu üyesi seçilen Senur Akın Biçer, derneğin saymanlığını da yapıyor. 2021 yılından bu yana KESİD Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdüren Senur Akın Biçer, 2021-2023 döneminde TAİDER Aile İşletmeleri Derneği Tanıtım ve Kurumsal İlişkiler Eş Başkanlığı yaptı.

Senur Akın Biçer, eşi Yavuz Biçer ile yurt dışında bir fuarda...
Eşi Yavuz Biçer, kızı Yasemin ve oğlu Oğuz ile birlikte...

Kendini “Üretmeye, öğrenmeye, sanayiye ve sanata tutkun bir iş insanı” olarak tanımlayan Senur Akın Biçer, sanat çalışmalarını pandemi dönemi ve sonrasında bir başka boyuta taşıdı. Senur Akın Biçer, ilk sayısı 2021’in temmuz ayında okuyucuya ulaşan ve üç ayda bir yayınlanan İthaf Sanat dergisinin imtiyaz sahipliğini yürütüyor. Arnica Art Land Sanat Çalıştayı ile resim sanatının çeşitli kuşaklarını bir araya getiren Senur Akın Biçer, ülkemizin kültür ikliminin gelişmesine de katkı koyuyor.

Yavuz Biçer ile evli olan Senur Akın Biçer, iki çocuk annesidir.